Jak działa licencja GPL

Licencja GPL (GNU General Public License) to jedna z najpopularniejszych licencji open source, stosowana głównie w oprogramowaniu. Licencja GNU General Public License została opracowana przez fundację Free Software Foundation i stanowi kluczowy element idei wolnego oprogramowania.

Co to jest Licencja GNU GPL?

Licencja GNU GPL (General Public License) jest jedną z najpopularniejszych licencji open source. Wymaga ona, aby każda osoba, która rozpowszechnia oprogramowanie lub modyfikację danego oprogramowania, udostępniała kod źródłowy oraz informowała o udzielonej do danego kodu licencji.

GPL zapewnia użytkownikom prawo do swobodnego korzystania, modyfikowania i rozpowszechniania oprogramowania objętego licencją GPL pod warunkiem, że użytkownik udostępni do niego swój kod źródłowy oraz warunki licencji. Oznacza to, że każdy może pobrać oprogramowanie objęte licencją GPL, zmienić jego kod źródłowy według własnych potrzeb i rozpowszechniać je dalej. W ten sposób Free Software Foundation zapewnia, że oprogramowanie pozostaje w dalszym ciągu otwarte i dostępne dla wszystkich użytkowników.

Jednak licencje GPL mają również swoje ograniczenia. Oprogramowanie objęte tą licencją nie może być używane w celach komercyjnych bez zgody autora. Oznacza to, że jeśli chcesz sprzedawać oprogramowanie objęte licencją GPL, musisz uzyskać zgodę autora lub zmienić licencję na inną, pozwalającą na komercyjne wykorzystanie danego oprogramowania.

Jakie znamy inne licencje open source?

Istnieje wiele różnych licencji open source, które mogą być stosowane do oprogramowania lub innych dóbr kultury. Poniżej przedstawiam kilka popularnych licencji open source:

Licencja MIT

Licencja MIT jest jedną z najprostszych i najbardziej permissive licencji open source. Pozwala użytkownikom na swobodne korzystanie, modyfikowanie i rozpowszechnianie oprogramowania bez konieczności ujawniania źródła lub informowania o autorze.

Licencja Apache

Licencja Apache jest podobna do licencji MIT, ale dodatkowo wymaga, aby użytkownicy ujawniali informacje o autorze i licencji przy rozpowszechnianiu oprogramowania.

Licencja Creative Commons

Licencje Creative Commons są stosowane do różnych rodzajów dóbr kultury, takich jak muzyka, teksty, obrazy itp. Są one dostępne w różnych wersjach, które różnią się stopniem swobody, jaką dają użytkownikom.

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

TOP 10 najlepszych software house’ów z Warszawy

Spis treści Lista najlepszych firm wytwarzających oprogramowanie z Warszawy1. Geniusee2. Develtio3. GogoApps4.…

Backbone.js – do czego służy ta biblioteka JavaSript?

Spis treści Co to jest Backbone.js?Jak zacząć korzystać z Backbone.js? Backbone.js to…

CTO w software house – czym się zajmuje i ile zarabia?

Spis treści Czym zajmuje się CTO w firmie wytwarzającej oprogramowanie?Czym powinien się…

Czym jest Pydantic? – przewodnik dla początkujących

Spis treści Python i PydanticJak te klasy zachowują się w kwestii walidacji…