CTO (Chief Technology Officer) jest odpowiedzialny za techniczną stronę działalności firmy wytwarzającej oprogramowanie. Opiekuje się on wszystkimi potrzebami technologicznymi sotware house’u, kontroluje wykorzystanie zasobów oraz dba o dostosowanie strategii technologicznej śledząc bieżące trendy technologiczne.

Czym zajmuje się CTO w firmie wytwarzającej oprogramowanie?

Misja CTO w firmie wytwarzającej oprogramowanie (software house) polega na prowadzeniu prac nad nowymi technologiami i rozwiązaniami, a także na zarządzaniu zespołem specjalistów zajmujących się tworzeniem i utrzymaniem oprogramowania. CTO musi również współpracować z innymi działami firmy, takimi jak dział marketingu i sprzedaży. Ponadto CTO jest odpowiedzialny za planowanie i realizację strategii technologicznej firmy oraz za budowanie i utrzymanie relacji z dostawcami i partnerami technologicznymi.

Czym powinien się charakteryzować dobry CTO?

Dobry CTO powinien posiadać szeroką wiedzę techniczną i rozumieć różne aspekty oprogramowania i technologii. Powinien być również dobrym liderem i potrafić zarządzać zespołem specjalistów, motywować ich do pracy i do podejmowania kolejnych wyzwań. Chief Technology Officer powinien mieć również wysokorozwinięte umiejętności komunikacyjne i potrafić wyjaśniać skomplikowane koncepcje i rozwiązania techniczne innym osobom, niezależnie od ich poziomu wiedzy technicznej.

Inne ważne cechy dobrego CTO to zdolność do planowania i realizacji strategii technologicznej firmy, umiejętność przewidywania trendów technologicznych i dostosowywania ich do potrzeb firmy, zdolność do budowania i utrzymywania dobrych relacji z dostawcami i partnerami technologicznymi, umiejętność zarządzania budżetem i zasobami technicznymi firmy oraz zdolność do pracy pod presją i podejmowania decyzji podczas sytuacji kryzysowych.

Jak mierzyć wydajność Chief Technology Officera (CTO)?

Wydajność CTO można mierzyć na wiele sposobów, w zależności od konkretnych celów i oczekiwań wobec tej roli w danej firmie. Oto kilka pomysłów na mierniki wydajności CTO.

Przykładowe KPI dla CTO

  1. Efektywność oprogramowania: CTO może być oceniany według tego, jak dobrze oprogramowanie spełnia potrzeby klientów i czy jest ono wydajne i niezawodne. Można to mierzyć na przykład poprzez liczbę błędów i awarii oprogramowania oraz szybkość ich naprawy.
  2. Zwrot z inwestycji w technologie: CTO może być oceniany według tego, jak efektywnie zarządza budżetem technologicznym firmy i jak dobrze wydajne są inwestycje w nowe technologie.
  3. Zadowolenie zespołu: CTO powinien być również zdolny do zarządzania zespołem specjalistów i motywowania ich do pracy. Można to mierzyć na przykład poprzez ankiety satysfakcji pracowników lub przez stan rotacji w zespole.
  4. Zadowolenie klientów: CTO może być również oceniany według tego, jak dobrze oprogramowanie spełnia potrzeby klientów i jak dobre są relacje z nimi. Można to mierzyć na przykład poprzez liczbę reklamacji lub liczbę utrzymywanych przez dłuższy czas kontraktów z klientami.
MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

TOP 10 najlepszych software house’ów z Warszawy

Spis treści Lista najlepszych firm wytwarzających oprogramowanie z Warszawy1. Geniusee2. Develtio3. GogoApps4.…

Backbone.js – do czego służy ta biblioteka JavaSript?

Spis treści Co to jest Backbone.js?Jak zacząć korzystać z Backbone.js? Backbone.js to…

Czym jest Pydantic? – przewodnik dla początkujących

Spis treści Python i PydanticJak te klasy zachowują się w kwestii walidacji…

Tablice w JavaScript i metody tablicowe

Spis treści Dostęp do elementów tablicyJakich metod tablicowych możesz użyć?Przykład wykorzystania metod…